State track qualifiers announced for SLV


VALLEY — State track qualifiers from the San Luis Valley include 20 relays and 34 individuals:

Class 1A—Boys

(4 individuals)

Dillon Palmgren—Sangre de Cristo—110 hurdles (7th; 16.82)

Tanner Freel—Sangre de Cristo—Shot Put (6th; 42’ 7”)

Regnor Vondedenroth—Creede—Discus (5th; 124’ 3”)

Casper Freedle—Creede—Discus (7th; 123’ 8”)

Class 1A—Girls (1

relay & 1 individual)

Antonito—4x100 meter relay—(9th; 53.78)

Oliva Madrid—Creede—Discus—(98’ 5”)

Class 2A—Boys (4 relays & 10 individuals)

Moises Juarez—Monte Vista—100 meter dash (13th; 11.62)

Noel Heredia—Monte Vista—200 meter dash (15th; 23.66)

Casey McDaniel—Sanford—400 meter dash—(17th; 53.02)

Casey McDaniel—Sanford—300 Hurdles—(3rd; 40.62)

Monte Vista—4x100 meter relay—(2nd; 44.81)

Monte Vista—4x200 meter relay—(3rd; 1:33.42)

Sanford—4x400 meter relay—(9th; 3:37.35)

Sargent—4x800 meter relay—(12th; 8:55.58)

Brady Lenz—Sanford—Long Jump—(5th; 21’ 3”)

Moises Juarez—Monte Vista—Long Jump—(8th; 20’ 7.5”)

Casey McDaniel—Sanford—Long Jump—(17th; 19’ 7.5”)

Jose Flores-Lauro—Monte Vista—Triple Jump—(2nd; 44’ 9”)

Casey McDaniel—Sanford—Triple Jump — (3rd; 43’7”)

Brady Lenz—Sanford—Triple Jump — (4th; 43’ 5”)

Jeff Stevenson—Del Norte—High Jump—(6th; 6’ 0.5”)

Brady Lenz—Sanford—High Jump—(7th; 6’ 0.5”)

Joseph Sierra—Center—Shot Put—(4th; 45’ 11.5”)

Sean Cook—Center—Shot Put—(6th; 45’ 5”)

Hafen Campbell—Del Norte—Shot Put—(9th; 43’ 6.5”)

Hafen Campbell—Del Norte—Discus—(134’ 10”)

Sean Cook—Center—Discus—(134’ 10”)

Class 2A—Girls (5 relays & 7 individuals)

Lacie Jones—Del Norte—400 meter dash—(9th; 1:02.00)

Camille Ruggles—Center—3,200 meter run—(17th; 12:42.59)

Destiny Patrick—Del Norte—300 Hurdles—(13th; 50.51)

Del Norte—4x100 meter relay—(11th; 52.74)

Del Norte—4x200 meter relay—(7th; 1:51.24)

Monte Vista—4x200 meter relay—(17th; 1:52.57)

Del Norte—4x400 meter relay—(3rd; 4:16.39)

Center—4x800 meter relay—(12th; 10:53.38)

Sanford—4x800 meter relay—(14th; 10:53.84)

Del Norte—800 sprint medley relay—(2nd; 1:54.37)

Malyka Medina—Center—Long Jump—(9th; 16’ 3.75”)

Lacie Jones—Del Norte—High Jump—(5th; 5’ 1”)

Devin Dallas—Del Norte—High Jump—(12th; 4’ 11”)

Maxine Salazar—Del Norte—Pole Vault—(6th; 8’ 9”)

Kiela Madrid—Del Norte—Pole Vault—(7th; 8’ 9”)

Class 3A—Boys (6 relays & 5 individuals)

Chad Jackson—Alamosa—400 meter dash—(6th; 50.41)

Oscar Martinez—Alamosa—400 meter dash—(15th; 51.37)

Oscar Martinez—Alamosa—800 meter run—(1st; 1:56.86)

Richard Sais—Alamosa—800 meter run—(18th; 2:01.76)

Isaiah DeLaCerda—Alamosa—1,600 meter run—(7th; 4:32.91)

Oscar Martinez—Alamosa—1,600 meter run—(11th; 4:33.73)

Caleb Berlinger—Alamosa—1,600 meter run—(12th; 4:33.98)

Isaiah DeLaCerda—Alamosa—3,200 meter run—(2nd; 9:31.78)

Caleb Berlinger—Alamosa—3,200 meter run—(16th; 10:06.98)

Centauri—4x100 meter relay—(15th; 44.85)

Centauri—4x200 meter relay—(15th; 1:33.19)

Alamosa—4x200 meter relay—(18th; 1:33.77)

Centauri—4x400 meter relay—(4th; 3:28.20)

Alamosa—4x400 meter relay—(8th; 3:30.59)

Alamosa—4x800 meter relay—(9th; 8:22.13)

Class 3A—Girls (4 relays & 7 individuals)

Allyssa Romero—Alamosa—400 meter dash—(14th; 1:00.70)

Lilly Lavier—Alamosa—400 meter dash—(16th; 1:00.85)

Lilly Lavier—Alamosa—800 meter run—(7th; 2:19.89)

Jessica Archuleta-Trujillo—Alamosa—100 meter hurdles—(8th; 16.12)

Mary Streeter—Alamosa—100 meter hurdles—(13th; 16.88)

Jessica Archuleta-Trujillo—Alamosa—300 meter hurdles—(15th; 49.25)

Alamosa—4x100 meter relay—(8th; 51.43)

Alamosa—4x200 meter relay—(4th; 1:47.43)

Alamosa—4x400 meter relay—(1st; 4:03.75)

Alamosa—800 sprint medley relay—(6th; 1:53.51)

Mary Streeter—Alamosa—High Jump—(16th; 5’)

Taylor Motz—Alamosa—High Jump—(17th; 5’)

Amaya Atencio—Alamosa—Shot Put—(11th; 35’ 11.5”)

Caroline Van Berkum—Centauri—Discus—(15th; 104’ 9”)


Video News
More In Sports