Students compete in state science fair


The 2019 Colorado State Science Fair was held in Fort Collins April 11-13, 2019.  There were 316 projects were on display from students in grades 6 through 12, at the Lory Student Center on the Colorado State University — Fort Collins, campus. Twenty-three students from the San Luis Valley Regional Science Fair attended the state science fair. 

There were be five senior division finalists that were chosen to compete in the Intel International Science and Engineering Fair in May, and Sara Nehring, Monte Vista High School is one of the five students chosen to attend as a Colorado state representative. The Intel ISEF will be held in Phoenix. 

At the San Luis Valley Regional Fair, which was held Feb. 28 and March 1, 21 projects were chosen to present at the State Science Fair. There were 23 students to present and out of the 23 students at the fair, 17 of them were presented with at least one award, if not several awards. 

Grand Awards

Best of CSEF Project, Second Place, Junior Division went to Tyler Kester, Sierra Grande Jr/Sr High School, Blanca.

Third place of Senior Division went to Sara Nehring, Monte Vista High School. 

Animal Science, Junior Division Second place went to Madison Miller, Monte Vista Middle School. 

Animal Science, Senior Division, Second place went to Camille Rawinski, Monte Vista High School.

Behavioral and Social Sciences, Junior Division, First Place went to Marissa Martinez, Monte Vista Middle School.

Behavioral and Social Sciences, Senior Division, Second place went to Amanda Quintana, Monte Vista High School. 

Environmental Sciences, Senior Division, First Place went to Alyssa Rawinski, Monte Vista High School, Third Place went to Amber Michel, Monte Vista High School, and Honorable Mention went to Andres Villa, Monte Vista High School.

Mathematics and Computer Sciences, Senior Division, First Place went to Sara Nehring, Monte Vista High School.

Plant Sciences, Junior Division, First Place, went to Tyler Kester, Sierra Grande Jr/Sr High School.

Place Sciences, Senior Division, Third Place went to Ashlyn Rockey, Sargent Jr/Sr High School. 

Special Delivery

Pioneers of Science, the Luther Burbank Award went to Trenton Paskett, Sargent Jr/Sr High School.

Pioneers of Science, the Dorothy Metcalf-Lindenburger Award, Erica Miller, Sanford Home School. 

United States Navy and Marine Corps went to Trenton Paskett, Sargent Jr/Sr High School.

American Meteorological Society Denver/Boulder Chapter, Amber Michel, Monte Vista High School. 

American Vacuum Society, Rocky Mtn. Chapter, Camille Rawinski, Monte Vista High School. 

Colorado Association of Science Teachers, CAST Award, Camille Rawinski, Monte Vista High School.

Colorado Environment Health Association, Camille Rawinski, Monte Vista High School. 

Colorado Foundation for Agriculture, Jack Fenwick Award for Agricultural Science, Camille Rawinski, Monte Vista High School.

Colorado Mineral Society, Best Earth Science Award, Amber Michel, Monte Vista High School.

Colorado Scientific Society, Excellence in Geology Award, Amber Michel, Monte Vista High School.

Colorado State University, Colorado Natural Heritage Program, Madison Miller, Monte Vista Middle School.

Colorado State University Dept. of Horticulture and Landscape Architecture, Gurleen Kaur, Alamosa High School.

Fort Collins Conservation District, the Conservation District Award, Amber Michel, Monte Vista High School.

Frank Armbruster Foundation Memorial Award, Augustus Miller, Monte Vista Middle School.

Rocky Mtn. Water Environment Assoc., Water Research Award, Amber Michel, Monte Vista High School.

Society for Mining, Metallurgy and Exploration Colorado Section, Amber Michael, Monte Vista High School.

Trout Unlimited, River Conservation Award, Amber Michel, Monte Vista High School.

United States Department of Commerce, Award for Excellence in Science and Engineering, Molly Nehring, Monte Vista High School.

University of Norther Colorado, mathematics and Science Teaching Institute Award, Sara Nehring, Monte Vista High School.

Wilkins Family, Young Entrepreneur’s Award, Sara Nehring, Monte Vista High School.

Adams State University, ASU Porter Scholarship, Amanda Avila and Trinady Gonzales, Monte Vista High School.

Colorado State University, Scholarship, Sara Nehring, Monte Vista High School.

Intel Foundation, Ryan Patterson Scholarship, Molly Nehring, Monte Vista High School.

American Psychological Association, Amanda Quintana, Monte Vista High School.

Broadcom Masters Nomination, Tyler Kester, Sierra Grande School. 

Madison Miller, Monte Vista Middle School and Marissa Martinez, Monte Vista Middle School.

Intel Corporation, Intel Excellence in Computer Science Award, Sara Nehring, Monte Vista High School.

Water Environment Federation, Stockholm Junior Water Prize, Amber Michel, Monte Vista High School.

Advertisement


Video News